piątek, 8 sierpnia 2014

Bez wody nie ma życia!

Brak komentarzy:
 
Sezon urlopowy na Sycylii w pełni!
Ponieważ 15 sierpnia to święto, ludzie biorą urlop około tego dnia.
Co to oznacza:
Temperatura nie spada w dzień poniżej 30 stopni,
w nocy 28 stopni to tak lekko,
kleisz się przy każdej wykonywanej czynności i chcesz zamieszkać w lodowce za każdym razem kiedy ja otwierasz.
Nie rozstaje się z woda, już nie liczę ile jej pije ale 2 litry minimum. Szczerze to nie ma nic przyjemniejszego niż napicie się porządnie schłodzonej wody!

Czy wiecie, że na Sycylii ( właściwie na południu Włoch) ogólnie przyjętą i niepisaną zasadą jest dostanie w barze/restauracji/ ciosco kubka/szklanki DARMOWEJ wody! I naprawdę nie musisz nic kupić, po prostu prosi się o 'il bicchiere d'acqua, per favore'.
W większości miejsc widziałam zamontowany osobny kranik w zlewie, który filtruje wodę z kranu,a  czasem i dodaje bąbelki :) 

Dlatego cieszy mnie, ze w Polsce propagowana jest akcja, w której możemy dostać darmowa wodę z kranu. Popieram calym sercem!

Pije wodę z kranu 

Na fanpage'u możemy poznać miejsca, które przyłączyły się do tej akcji :)

Wróćmy jednak na Sycylię.
Różnorodność fontann i ujęć wody pitnej jest tu naprawdę duża. Co daje dość spore szanse na zachowanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu :)

Bez wody nie ma życia. I jest to ważne zdanie w odniesieniu do Sycylii czy nawet całych Włoch. 
Jakis czas temu było referendum w sprawie wody, w którym pytano obywateli czy zgadzają się na przejecie zarządzania wodociągami i wszelkimi ujęciami wody przez firmy prywatne. Ludzie jednak nie ufają prywatnym gigantom i postanowili zostać przy 'opiece państwa'. Choć rzeczywistość wygląda tak, ze jeśli się da to dobrze jest zarobić na 'darmowej wodzie w fontannie': W miejscowości, w której mieszkam na głównym placu jest mały kranik z woda ale postawiono również punkt, gdzie możemy napełnić nieograniczona ilość butelek z woda źródlaną, plus jest możliwość  dodatnie do niej bąbelków! WOW!. Ale aby móc to zrobić musimy albo zapłacić za jednorazowe napełnienie ( 2 Euro) lub wyrobić kartę w urzędzie miejskim i opłacić niewielki abonament - 5 Euro na miesiąc.
My korzystamy z oddalonego o 15 km źródła, gdzie jest za darmo dostęp do pysznej źródlanej wody. Jedynie w weekendy należny zapłacić za prywatny, i jedyny parking umożliwiający dostanie się do tego źródełka :)


Wiec cały czas mamy źródlaną wodę w domu. I codziennie do każdego posiłku jest ona podawana. Wino i inne gazowane słodkie cuda tez, ale wszyscy zawsze pija wodę!  Co ciekawe wszystkie produkty typu kola i spółka we Włoszech  są bardziej słodkie i kaloryczne niż w np. w Polsce. MASAKRA!
Wypicie tych 8 szklanek w ciągu dnia to nie wyczyn i szybko zauważycie, ze wejdzie w nawyk i przyniesie korzyści w lepszym samopoczuciu!
Bez wody nie ma życia, Twojego życia !


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz